< návrat zpět

Založení VK

Děčínský veslařský klub „Ruder Club C A R O L U S“ byl založen 14. května 1873

 a prvním předsedou byl pan  Karl Melzer, syn tehdejšího ředitele Paroplavební společnosti v Děčíně, který převzal záštitu nad klubem při jeho založení.

Spolkovým domem  R. C. Carolus byl restaurant „Im Häusel“ (dnešní hotel FAUST)

 RC Carolus nese od roku 1914 název Ruder und Eislaufverein „CAROLUS“  a zanikl po válce v roce 1945. Budovu loděnice, která byla postavena v roce 1905, převzal Veslařský klub Děčín.

 

V roce 1909 došlo ve vesl. klubu Carolus k rozkolu, kdy odešlo 58 členů a v Horním Žlebu založili veslařský spolek „NORMANIA“, který se  v roce 1919 rozpadl a jeho členové i s inventářem se vrátili zpět do Carolusu

 

V roce 1881 byl v Děčíně založen druhý veslařský klub: Tetschen – Bodenbacher Ruder Club „E L B E H O R T“,  o tomto veslařském klubu nejsou téměř žádné informace. Tento klub je připomínán v Ruder und Segel Almanachu z roku 1886. Předsedou byl H Münzberg a další členové výboru F. Seidl, F. Gerbink a K. Kunert.

Spolkovým domem byl hotel „Silber Stern“ (dnešní prodejna masných výrobků a občerstvení na Masarykově náměstí v Děčíně I.)

Místo, kde měl tento klub uloženy lodě, není známo.

Od roku 1894 nebyl již tento klub v tomto Almanachu připomínán.

 

Vznik Veslařského klubu Děčín po roce 1945

 

V srpnu 1945 se po výzvě v Mladé Frontě sešli první průkopníci děčínského veslování. Byli to J. Kepka, V. Černohorský, M. Křivka a  J. Dědič. Tito první nadšenci se rozhodli založit v Děčíně český veslařský klub. Jejich láska k milovanému sportu je vedla k překonání všech obtíží a těžkostí. Nejprve bylo třeba loděnici uklidit, zajistit majetek po bývalém německém klubu „Carolus“  a provézt nábor nových členů. Místo nových členů však začalo o uklizenou budovu usilovat několik spolků a institucí, které neměly se sportem nic společného. Rovněž i různé komise z MNV, které většinou nepřicházely s dobrými úmysly a zakazovaly na takových úzkých lodích vyjet na vodu s tím, že je to nebezpečné.

            Toto vše neodradilo veslařské nadšence a jejich obětavost byla završena dne 20. února 1946, kdy se v Národním domě v Podmoklech sešlo 23 zájemců na své první ustavující valné schůzi. Byl rovněž zvolen první výbor ve složení:

            Předseda:                               Josef Kepka.  

Místopředseda a jednatel:      Josef Dědič

            Kapitán:                                 Josef Hasal                

Pokladník:                              J. Ježek

            Správce lodí :                         Milan Křivka 

Správce domu:                       Ing. L. Mikoláš

            Archivář:                                J. Janda                                                                                  Zapisovatelka:                                   V Marková

            Náhradníci:                            L. Blahota, J. Šebesta, V. Novák, prof. F. Hortlík

            Revizoři účtů:                         Josef Kozel st. a M. Šafařík

           

            Po delší debatě byl odhlasován název „Veslařský klub Děčín“ a jeho vlajka. Na bílém podkladě  čtyři zelené pruhy a v levé části červená písmena VKD.

            Od tohoto data začíná historie českého veslování v Děčíně. Sportovní úspěchy proslavily Děčínské  nejen doma ale i v celém světě.

 

            Ve svém názvu prošli děčínští veslaři během svého trvání mnoha změnami. Veslařský klub Děčín 1946 – 1948, v roce 1948 byl klub začleněn do Sokola; TJ Sokol Podmokly, veslařský oddíl; dále Sokol Slávia Pomokly. V roce 1952 dochází v tělovýchově k reorganizaci, je zrušena ČOS a tělovýchova je zařazena pod ROH a začleněna podle odborových svazů. Členská základna děčínských veslařů měla již od prvopočátku ve svých řadách mnoho pracovníků děčínské energetiky. Díky jím přešel veslařský klub do Tělovýchovné jednoty Rozvodných ústeckých závodu, které měly ředitelství v Děčíně. Vznikl tehdy nový název TJ Dynamo RUT Děčín, oddíl veslování. Po přejmenování podniku na Severočeské energetické závody, změnil se název na TJ Dynamo SČE Děčín. V roce 1957 po vzniku ČSTV nesl oddíl stále stejný název. V roce 1969 vystřídal „Dynamo“  název TJ Slávia Děčín, veslařský oddíl. V roce 1991 se oddíl vrátil ke svému původnímu názvu Veslařský klub Děčín a do dnešních dnů je stále začleněn do TJ Slávia SČE Děčín.

           

                                                                                                                                            

Zpracoval, Stanislav Schwarz.

 


Tato kategorie neobsahuje žádné články.